W większości przypadków, stworzenie witryny internetowej zlecamy firmie zewnętrznej lub korzystamy z usług freelancera. Czasami , w celu maksymalnego obniżenia ceny, korzystamy z usług osoby prywatnej np. studenta informatyki.
Należy przy tym pamiętać, że zlecając budowę strony, niezależnie kto się będzie tym zajmować – należy spisać umowę. Bowiem dobra czy też profesjonalna strona internetowa może dla każdego oznaczać co innego. Dlatego ważne jest spisanie naszych ustaleń i oczekiwań ,które w przypadku ich naruszenia – będą podstawą do obrony w sądzie.
No dobrze, ale w takim razie co mamy na myśli mówiąc o profesjonalnej stronie internetowej?
Tutaj możemy się spotkać z dwoma poglądami na ten temat. Jeden z nich zakłada, że profesjonalne strony internetowe powinny być bardzo dobrze zaprojektowane pod względem graficznym, i tym samym przykuwać uwagę czytelnika. Drugi pogląd odnosi się natomiast do prostoty strony, która nie jest nafaszerowana grafiką. Moim zdaniem należy opowiedzieć się pośrodku tych dwóch rozwiązań.
Strona powinna posiadać taki wygląd, który jest przyjemny dla oka, ale nie stanowi problemu w dostępie i przeglądaniu treści. Co to oznacza? Na stronie nie powinno się zamieszczać zbyt dużo animacji czy bannerów, które odwracają uwagę czytelnika. Ponad to zbyt duża ilość tych elementów wpływa w sposób negatywny na wczytywanie strony – im więcej elementów, tym strona wolniej się wczytuje.
Zastanówmy się także nad pozostałymi elementami strony, bowiem nie samą grafiką strona żyje
Drugim, ważnym elementem jest menu, za pomocą którego mamy dostęp do treści. Menu powinno być zaprojektowane w sposób intuicyjny i czytelny. Zazwyczaj stosuje się na stronie dwa menu – poziome na górze oraz pionowe menu z boku.
Kolejnym elementem jest zakładka „Kontakt”. Nie wolno o tym zapominać – dzięki temu Twoi Czytelnicy czy Klienci będą mogli się z Tobą skontaktować. Czytelnicy chcą wiedzieć z kim mają do czynienia, więc nie bój się podawać swoich danych (tj. imię, nazwisko). Nie ograniczaj się do prostego formularza kontaktowego, w którym nie widać nawet Twojego adresu mail. Dane kontaktowe można także wzbogacić numerem gadu-gadu, adresem skype oraz linkami do portali społecznościowych.
Jeśli Twój serwis jest rozbudowany, przyjazna dla użytkownika staje się wyszukiwarka, która pozwoli znaleźć przydatne informacje czy też produkt. W przypadku małych serwisów ten element jest zbędny.
Pamiętajmy o tym, aby stronę w miarę możliwości często aktualizować, choćby tylko o błahe informację. Dzięki temu nasza strona nie będzie wyglądała na porzuconą. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie zaimplementowanie w kodzie strony odpowiedniej reguły, za pomocą której będzie ona „widoczna” dla wyszukiwarek internetowych.
Gratulację – jesteś na dobrej drodze aby tworzyć profesjonalne strony internetowe! 🙂