Prowadzenie ksiąg handlowych

1 views
0

Zakładając własną działalność gospodarczą trzeba mieć na uwadze nie tylko dobry pomysł i fajną lokalizację, ale także zatrudnienie pracowników i pilnowanie spraw finansowych. Jeżeli nie chcemy na stałe zatrudniać księgowej, to śmiało możemy podjąć współpracę z jakąś firmą zewnętrzną. Tak zwany outsourcing czyli wydzielenie z firmy niektórych struktur jest na chwilę obecną bardzo popularne.

Biura rachunkowe bez względu na okres podatkowy przeżywają spore oblężenie i zanim znajdziemy firmę, która będzie nam odpowiadać może upłynąć sporo czasu. Kiedy jednak uda nam się trafić na rzetelne i sprawdzone biuro rachunkowe, to możemy mu powierzyć nie tylko kwestie kadrowo- płacowe, ale także prowadzenie ksiąg handlowych.

Jest to tak zwana pełna księgowość, która musi być prowadzona między innymi przez firmy, które w zeszłym roku podatkowym uzyskały przychody będące równowartością miliona euro. Do prowadzenia ksiąg handlowych zobowiązane są także wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawne, akcyjne, komandytowe i partnerskie.

Tego rodzaju działalności muszą zwracać ogromną uwagę na wszystkie kwestie finansowe, i tylko dobre biuro rachunkowe może gwarantować pełen zakres usług. Pracy przy prowadzeniu pełnej księgowości jest sporo i przeważnie jedna osoba nie będzie wstanie sobie z tym poradzić.

Dlatego też, podpisując umowę z zewnętrznym biurem nie bójmy się sprawdzić jego renomy i doświadczenia w prowadzeniu takich kwestii. Właściciele wcześniej wspomnianych przedsiębiorstw nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy związanej z księgami handlowymi, ale dobrze jest wiedzieć obowiązki są z tym związane. Przede wszystkim oprócz ksiąg głównych przydałoby się także prowadzenie ksiąg pomocniczych. Poza tym należy pilnować takich kwestii jak miesięczne deklaracje podatkowe.

Przedsiębiorstwo musi mieć regularny bilans zysków i strat. Oprócz comiesięcznych deklaracji liczy się także roczne sprawozdanie oraz zestawienia deklaracji VAT. Firma musi także regularnie być reprezentowana w różnych organach państwowych.

Prowadzenie ksiąg handlowych oferuje EL-MA – Profesjonalna Ksiegowość