Przedstawiciele black metalu – Mayhem

2 views
0

W 1983 roku w Norwegii został założony black metalowy zespół Mayhem. Wszystko za sprawą gitarzysty oraz wokalisty Oysteina Aarsetha, który zaprosił do zespołu kolegów ze szkoły – basistę Jorna Stubberuda oraz perkusistę – Kjetila Manheima. W dzielnicy Oslo – Langhus odbywały się pierwsze próby zespołu, który inspirował się twórczością Slayera, Motorhead oraz Celtic Frost. Pierwszego koncertu członkowie Mayhemu doczekali się w 1986 roku, a wówczas pojawiło się także pierwsze demo zespołu, które zostało nazwane jako Pure Fucking Armageddon.

Niewiele czasu później zespół zyskał nowego członka, a był nim Eirik Nordheim. Warto zwrócić uwagę, iż już w 1987 roku Nordheim odszedł z zespołu, a jego następcą był Sven Erik Kristiansen. W 1987 roku ze zespołu odeszli także Kjetil Manheim oraz Sven Erik Kristiansen. Ich następcami byli w tym wypadku Torben Grue oraz Kittil Kittilsen. W 1988 roku perkusista Grue odszedł, a w jego miejsce w zespole pojawił się Jan Axel Blomberg. Wokalistą zespołu został Szwed Per Yngve Ohlin, któremu popularności przysporzyły występy w grupie Morbid. Mayhem dopiero w 1991 roku wydał pierwszy album Live In Leipzig. W tym samym roku samobójstwo popełnił wokalista zespołu – Per Yngve Ohlin. W 1991 roku na odejście z zespołu zdecydował się Jorn Stubberud, którego zastąpił Stian Johansen. Był on jednocześnie wokalistą zespołu.

W obecnym składzie zespołu znajduje się Ttila Csihar, Jorn Stubberud, Jan Axel Blomberg, Morten Bergeton Iversen oraz Charles Hedger. W 2005 roku o zespołe Mayhem pojawił się program wyemitowany na łamach brytyjskiego BBC. Sfilmowano między innymi koncert zespołu, a następnie zaprezentowano w programie This World. Muzycy przedstawili całą historię i osiągnięcia zespołu. W kwietniu 2007 roku członkowie Mayhemu mogli pochwalić się czwartym studyjnym albumem, którego nazwa brzmiała Ordo Ad Chao. W 2008 roku Mayhem otrzymał nagrodę norweskiego przemysłu fonograficznego. W kategorii metal wyróżniony został wspomniany wyżej album Ordo Ad Chao. W 2008 roku po trzynastu latach współpracy z gry w zespole rezygnował Rune Eriksen. Ostatnio o zespole słychać było w 2009 roku, gdy występował w Finlandii. Rune Eriksena, który miał przydomek „Blasphemer” zastąpił Krister „Morfeus” Dreyer, który wcześniej grał w grupach tj. Limbonic Art. Oraz Dimension F3H. Kolejne albumy koncertowe zespołu nosiły nazwy: Live In Leipzig, Dawn of the Black Hearts, Medionanum Capta East oraz Live In Marseille 2000. Zespół wydawał ostatnio w wytwórni Deathlike Silence Productions.