Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

5 views
0

Rozmowa kwalifikacyjna to ostateczny etap procesu rekrutacji. To ona stanowi o naszej przyszłości, o być albo nie być w danej firmie. Jeśli chcemy odnieść sukces i dobrze wypaść na rozmowie, to musimy się do niej rzetelnie przygotować. Takie przygotowanie obejmuje zarówno aspekty merytoryczne, jak i nasz wygląd oraz zachowanie.

Na początku zacznijmy od przygotowań merytorycznych. Pomimo nawet bardzo wysokich kwalifikacji, dobrego wykształcenia i doświadczenia, musimy poznać naszego potencjalnego pracodawcę. Poczytajmy w Internecie o firmie, do której aplikujemy, dowiedzmy się, jakli jest profil ich pracy, priorytety, cele, sposób funkcjonowania na rynku. Jeśli chcemy być członkami zespołu, musimy poznać zasady jego funkcjonowania. W trakcie rekrutacji pracownik kadr może, ale nie musi, spytać o historię firmy, naszą motywację albo dlaczego wybraliśmy akurat tę firmę. Dobrze jest mieć przygotowaną jakąś odpowiedź, choćby krótką, na takie pytania.

Następnie zadbajmy o naszą prezencję. Czysty, schludny wygląd, zadbane włosy i paznokcie, delikatny makijaż, subtelny zapach – wszystko to ma ogromny wpływ na wrażenie, jakie wywieramy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niemniej ważny jest odpowiedni strój. W zależności od rodzaju miejsca pracy i stanowiska, o które się staramy, musimy dobrać odpowiednie ubrania. Nie zawsze musi to być garsonka, ale w żadnym wypadku nie pomoże nam bluza i szorty. Pewien dress code musi zostać zachowany. Np. dla pracowników sektora finansowego i przy stanowiskach kierowniczych biała koszula jest obowiązkowa. Jeśli stresują nas sytuacje takie jak rozmowa kwalifikacyjna, postarajmy się zredukować poziom zdenerwowania. Posłuchajmy ulubionej muzyki, wypijmy herbatę, zjedzmy cukierka. Na każdego działa coś innego. Na koniec pamiętajmy, żeby być otwartymi i uśmiechniętymi osobami. Unikajmy wiercenia się, dotykania twarzy czy uciekania wzrokiem. Najlepiej patrzeć w twarz rozmówcy, a dłonie trzymać na udach. Nie warto zbytnio się popisywać, czy też zbyt ukrywać swe talenty. Znajdźmy złoty środek, który pozwoli nam odnieść sukces.