Rzadkie włosy – przyczyny łysienia i wpływ diety na zdrowie włosów

Rzadkie włosy – przyczyny łysienia i wpływ diety na zdrowie włosów

1 views
0

Piękne, zdrowe i lśniące włosy są symbolem atrakcyjności, ale też przede wszystkim zdrowia. Dlatego osoby borykające się z problemem rzadkich włosów i przedwczesnego łysienia szukają skutecznych rozwiązań, by temu zaradzić. Na czym polega patomechanizm łysienia i jaki jest wpływ diety na zdrowie włosów? Dowiedz się jak medycyna estetyczna może pomóc w walce z problemem rzadkich włosów.

Dlaczego włosy wypadają?

Od wieków, lśniące, gęste włosy były oznaką zdrowia i urody. Niemniej jednak wiele osób na całym świecie boryka się z problemem rzadkich włosów czy przedwczesnego łysienia. Jak to się dzieje?

Patomechanizm przedwczesnego łysienia jest złożony i w dużej mierze zależy od genetyki. Łysienie androgenowe, najczęstsza forma przedwczesnego wypadania włosów, jest spowodowana nadmierną wrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT), czyli metabolit testosteronu. Mieszki włosowe nie ulegają zniszczeniu, ale ich cykl życia się skraca, co skutkuje pojawianiem się coraz cieńszych i krótszych włosów. Z czasem, włosy stają się tak cienkie, przerzedzone na tyle, że przestają być praktycznie widoczne.

Wypadanie włosów może być także wywołane przez szereg czynników zewnętrznych, takich jak: 

 • stres; 
 • niedobór składników odżywczych;
 • hormonalne zmiany; 
 • nadmierne zabiegi stylizacyjne; 
 • niektóre leki. 

Dlatego ważne jest, aby uważnie obserwować swoje ciało i reagować na wszelkie niepokojące zmiany. Wypadanie włosów, może świadczyć o poważnych zaburzeniach, niedoborach składników odżywczych lub towarzyszyć innym schorzeniom.

Co jeść na zdrowe i gęste włosy? 

Dieta odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia włosów. Białka, witaminy i minerały, są niezbędne dla zdrowego wyglądu włosów. Niedobór tych składników może prowadzić do osłabienia włosów i zwiększonego ich wypadania. Właściwie zbilansowana dieta, bogata we wszystkie makro i mikroelementy w odpowiedniej formie, może znacznie poprawić wygląd i kondycję włosów.

Jakie składniki odżywcze są szczególnie ważne dla zdrowia włosów?

 1.         Białko – włosy składają się w większości z białka keratyny, dlatego białko jest niezbędne dla zdrowia włosów. Niedobór białka może prowadzić do słabych, łamliwych włosów, a nawet do ich wypadania. Białko znajdziesz w produktach takich jak mięso, ryby, jajka, nabiał, orzechy i nasiona, a także w roślinach strączkowych.
 2.         Żelazo – niedobór żelaza jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Żelazo pomaga czerwonym krwinkom dostarczać tlen do komórek, w tym do komórek mieszków włosowych. Dobrymi źródłami żelaza są czerwone mięso, ryby, drób, jaja, rośliny strączkowe, zielone liściaste warzywa i produkty pełnoziarniste.
 3.         Witaminy z grupy B – w szczególności biotyna (witamina B7), są kluczowe dla zdrowia włosów. Biotyna pomaga w produkcji keratyny i może pomóc w poprawie struktury włosów. Źródła biotyny to jajka, ryby, mięso, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, brokuły, banany i awokado.
 4.         Witamina A jest niezbędna dla zdrowia skóry, w tym skóry głowy. Pomaga w produkcji sebum, naturalnego oleju, który nawilża skórę głowy i pomaga utrzymać włosy zdrowymi. Witaminę A można znaleźć w marchwi, batatach, jajkach, szpinaku, brokułach i melonie.
 5.         Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który może chronić włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Jest obecna w orzechach, nasionach, szpinaku, brokułach i olejach roślinnych.
 6.         Witamina D może pomóc tworzyć nowe mieszki włosowe. Można ją uzyskać z ekspozycji na słońce, a także z produktów takich jak tłuste ryby, wątroba, jaja i grzyby.
 7.         Te minerały pomagają utrzymać zdrowie skóry głowy. Cynk i selen można znaleźć w mięsie, rybach, jajkach, orzechach, nasionach, mleku, roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych.
 8.         Tłuszcze omega-3 są kluczowe dla zdrowia skóry i włosów, pomagają nawilżać skórę głowy i poprawiają jej stan. Są one obecne w tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela, sardynki, a także w orzechach włoskich, siemieniu lnianym i nasionach chia.
 9.         Nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia całego ciała, w tym włosów. Woda pomaga utrzymać włosy nawilżone i elastyczne, co zapobiega ich łamaniu.

 

Ważne jest, aby pamiętać, że zrównoważona dieta, bogata w różne składniki odżywcze, jest kluczem do zdrowia włosów. Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór jakiegokolwiek składnika odżywczego, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Niezbędna może okazać się celowana suplementacja lub zmiany w diecie.

Wypadanie włosów, a zabiegi medycyny estetycznej 

Medycyna estetyczna potrafi skutecznie walczyć z problemem rzadkich włosów i przedwczesnego łysienia. Aktualna wiedza, postęp technologiczny i badania w zakresie genetyki i biologii doprowadziły do rozwoju skutecznych terapii i zabiegów, które pomagają zarówno mężczyznom, jak i kobietom.

 1. Mezoterapia. Jednym z najpopularniejszych zabiegów na rzadkie włosy jest mezoterapia skóry głowy. Procedura ta polega na wprowadzaniu do skóry głowy specjalnie skomponowanych mikro-dawek substancji odżywczych, takich jak witaminy, minerały, aminokwasy, czy nawet leki, które stymulują wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu.
 2. Lampa LED Triwings to zaawansowane urządzenie terapeutyczne, które wykorzystuje technologię fotobiomodulacji do stymulowania wzrostu włosów i poprawy ogólnego stanu skóry głowy. Pod wpływem tego światła, mitochondria zwiększają produkcję ATP (adenozynotrójfosforanu) – głównego źródła energii dla komórek. Większa ilość ATP oznacza, że komórki mogą działać efektywniej, co przekłada się na szybszy wzrost i regenerację włosów.

Oprócz tego terapia LED może poprawić krążenie krwi w skórze głowy, co prowadzi do lepszego dostarczania składników odżywczych do mieszka włosowego. Może również pomóc zmniejszyć stan zapalny, który często jest związany z wypadaniem włosów.

 1. Terapia PRP (Platelet-Rich Plasma), czyli terapia bogatopłytkowym osoczem. W tej procedurze krew pacjenta jest pobierana i obrabiana w specjalnym urządzeniu, aby uzyskać osocze bogate w płytki krwi. Następnie, osocze to jest wstrzykiwane z powrotem w skórę głowy pacjenta. Płytki krwi są naturalnym źródłem czynników wzrostu, które stymulują regenerację tkanki i wzrost nowych włosów.

 

Medycyna estetyczna proponuje również techniki takie jak transplantacja włosów, czy terapie laserowe. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, dlatego wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta, a plan leczenia ustala doświadczony lekarz.

 

Informacje zebrane podane w artykule opracowane zostały przez redaktora portalu Find my Beauty Expert

Zapraszamy dodatkowo na naszego bloga, gdzie znajdziesz informacje o diecie dla urody oraz najnowsze doniesienia z branży medycyny estetycznej.