Sprzątamy kuchnię. Praktyczne porady

views
0

Żeby utrzymać dom w należytym porządku trzeba w nim regularnie sprzątać. Niektóre pomieszczenia, jak salon czy sypialnia nie są tak podatne na zabrudzenia, jak na przykład kuchnia. To w niej bardzo szybko powstaje nieporządek. Trudno się dziwić. W kuchni dzień w dzień coś robimy, więc codziennie coś jest do zrobienia. Czasami masz już tego dość? Ale spokojnie, jest sposób na dość szybkie i bezstresowe sprzątanie kuchni.

Zawsze zaczynajmy od umycia naczyń. Talerze z zaschniętymi resztkami jedzenia, które ciężko będzie usunąć powinniśmy wcześniej zalać wodą. Dzięki temu łatwiej będzie je umyć. Mycie przeprowadzamy tradycyjnie, czyli myjemy, pukamy, wycieramy i układamy na półce. Jeśli mamy zmywarkę to te najbardziej zabrudzone naczynia układamy na samym dole. Większe garnki najlepiej umyć osobno. Pamiętajmy, że wszyscy korzystamy z naczyń, tak więc inni członkowie rodziny powinni być także zaangażowani do tej pracy.

Szafki trzeba opróżnić, następnie przetrzeć ich półki szmatką z mikrofibry. Czyścimy dokładnie zwracając szczególną uwagę na krawędzie. Później przecieramy każdą ze ścianek, wewnętrzną i zewnętrzną, a także górną i dolną. Na samym końcu wycieramy je do sucha. Z kuchenki powinniśmy zdjąć kratki, a następnie moczyć je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Poświęćmy na to pięć minut, tyle w zupełności wystarczy, żeby następnie przy pomocy miękkiej szczoteczki usunąć wszelkie zabrudzenia. Całość płuczemy i wycieramy miękką szmatką. Moczyć powinniśmy także filtr z okapu, trochę dłużej, bo przez 10 minut.

Pamiętajmy o lodówce. Dwa razy w miesiącu powinniśmy ją umyć. Zanim to zrobimy powinniśmy oczywiście odłączyć ją od prądu. Następnie powinniśmy wyciągnąć z niej całą zawartość, żeby przemyć półki ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Może się zdarzyć, że na ogumieniu drzwi będzie powstawała pleśń. Umyć ją możemy szmatką nasączoną wodą z octem. Dzięki temu szybko ją usuniemy. Jeśli się zdarzy, że to nie pomoże, zaś z wnętrza lodówki będzie brzydko pachnieć, to dobrym pomysłem będzie ustawienie w środku talerzyka z sodą oczyszczoną. Zróbmy co tylko w naszej mocy, by osobiście zadać kłam twierdzeniu – pokaż mi Twój bałagan, a powiem Ci, kim jesteś.