Stara Morawa i Wodospad Wilczki – poznaj to!

3 views
0

Wypoczynek nad jeziorem z widokiem na przepiękne góry – to połączenie niemalże idealne… i dostępne na Dolnym Śląsku. Stara Morawa to niewielka miejscowość położona w pobliżu Stronia Śląskiego, w centrum Kotliny Kłodzkiej. Jest niezwykle urokliwa, a jej położenie i zagospodarowanie pozwala spędzić wolny czas w sposób niezwykle różnorodny, w zależności od humoru i upodobań.

W Starej Morawie znajduje się jeden z najwyżej w Polsce położonych sztucznych zbiorników wodnych. Jego powierzchnia sięga 5,5 ha, dodatkowo zagospodarowanie przyległych mu terenów pozwoliło stworzyć w Starej Morawie świetny teren rekreacyjny. Znajduje się tu strzeżone kąpielisko, którego brzegi pokrywa piaszczysta plaża, dzięki czemu jest to miejsce idealne do zabawy dla dzieci i wypoczynku dla osób dorosłych. Można nie tylko pływać tradycyjnie, ale też łódkami, kajakami czy rowerkami wodnymi. Dokoła zbiornika powstała infrastruktura, będąca odpowiedzią na potrzeby turystów. Na terenie kąpieliska znajduje się molo, pomosty, wieża widokowa a także punkty rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Zalew w Starej Morawie położony jest z dala od hałasu i zgiełku miasta, u podnóża wzniesień Masywu Śnieżnika – otoczony jest zielenią i lasami. Krajobraz ten pozwala zapomnieć o wszystkich codziennych troskach i zmaganiach, działa niezwykle relaksacyjnie, przez co jest to doskonale miejsce letniego wypoczynku.

Odwiedzając Starą Morawę nie sposób ominąć oddalone o ok. 30 km Międzygórze, a w nim Wodospad Wilczki. Mierzy on ok. 22 m i jest tym samym drugim pod względem wysokości wodospadem w Sudetach.  Wodospad Wilczki to nie tylko siklawa, a cały rezerwat przyrody, który dodatkowo tworzą stare, potężne drzewa, lasy, malownicze skałki i bujna roślinność. Pył wodny unoszący się w powietrzu tworzy dokoła specyficzny, wilgotny mikroklimat. Droga do wodospadu wiedzie stromymi, zagadkowymi dla wielu schodami, z góry zaś podziwiać go można ze stalowego mostku, stworzonego dla turystów. Teren Wodospadu Wilczki przystosowany jest do zwiedzania, tarasy widokowe, z których podziwiać można siklawę znajdują się niemalże z każdej jej strony. Dodatkowo, dla zainteresowanych przygotowane zostały dwie ścieżki dydaktyczne szeroko opisujące przyrodę otaczającą rezerwat.

Kotlina Kłodzka do wspaniałe miejsce do wypoczynku. Zalew w Starej Morawie czy Wodospad Wilczki to tylko niektóre z jej niezliczonych atrakcji. Doskonałe zagospodarowanie tego terenu oraz powstała w ostatnich latach infrastruktura sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto odwiedzić tą perełkę Dolnego Śląska, gdyż nie sposób się tu nudzić…