Turystyczny przybornik cz.1

views
0

Wiosna oficjalnie znalazła drogę do naszego kraju, wypełniając go od dłuższego czasu wyczekiwanymi promieniami słonecznymi i rozpalając na nowo nasze marzenia o wyprawach i zdobywaniu górskich szczytów. Wielu górskich fascynatów zapewne już od dawna planuje swój inauguracyjny wiosenny wypad w góry czy do lasów, jednak zanim sezon outdoorowy i górski rozpocznie się do reszty wskazane jest aby pochylić się nad swoim sprzętem i dokonać porządnego przeglądu kompozycji naszych plecaków.

 

To co zabieramy na wyprawę mówi wiele o nas samych

Chyba nie przeholowałem z takim stwierdzeniem, bowiem rzeczywiście po kompozycji plecaka można szybko zidentyfikować kogoś, kto w góry wybiera się po raz pierwszy, a kto górskie i leśne ostępy uznaje za swój drugi dom.
Ileż to już razy spotykało się na rozmaitych szlakach imprezowiczów w trampkach i z flaszkami w reklamówkach, którzy wpadli na „genialny” pomysł wyjścia w góry, po to, żeby później angażować siły GOPR-owskie, żeby ich odszukały i zaprowadziły do schronisk? Dlatego właśnie udając się w góry powinno się utrzymać zarazem trzeźwość rozumowania jak i rozwagę i dobrze się do takiej wycieczki przygotować.

 

Staraj się wyprzedzać sytuację

Za każdym razem idąc w góry powinniśmy sprawdzić zapowiedzi pogodowe w naszym rejonie i upewnić się, że warunki na wyjście są słuszne. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że nawet najbardziej szczegółowe przewidywania pogody nie muszą się sprawdzać w 100%, szczególnie w górach, gdzie zachwiania aury to normalka.
Mając pełną świadomość sprawy powinno się być gotowym na każdą ewentualność i nawet, kiedy świeci słońce, a na niebie nie ma nawet jednej chmurki, warto wziąć ze sobą kurtki przeciwdeszczowe, lub specjalne wodoszczelne peleryny, które ocalą nas i nasz sprzęt przed zamoknięciem. Zważywszy na rozmiary i gramaturę typowych kurtek przeciwdeszczowych (mnóstwo modeli po zapakowaniu mieści się w kieszeni) nie ma absolutnie żadnych przeszkód, aby nie zapakować ich ze sobą na każdy górski wypad.

 

Ciepły posiłek i spokojny sen

W wypadku, gdy nasza wycieczka się przedłuża, lub od samego jej początku planowaliśmy nocleg pod gołym niebem, nie może w naszym ekwipunku zabraknąć osprzętu, z pomocą którego poradzimy sobie z zimnymi nocami i sporządzimy jedzenie lub ogrzewające napoje. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze można rozpalać ogniska, więc żeby zagotować wodę czy przygotować strawę warto zainwestować w kuchenki turystyczne.
Ich bezpieczne i miarowo położone palniki można zaświecić w najrozmaitszych warunkach i błyskawicznie przygotować to co będzie nam niezbędne do odnowy swoich sił.

 

Oczywiście, aby bez ryzyka przenocować w górach powinno się zabrać również namioty i śpiwory, jednak o tych sprzętach oraz o wielu innych opowiemy sobie w następnej części przewodnika pt. „Turystyczny przybornik cz.2”.