Ubezpieczenie samochodu – istotne fakty

Ubezpieczenie samochodu – istotne fakty

8 views
0

Ubezpieczenie samochodu kojarzone jest przede wszystkim z obowiązkową polisą OC. Warto pamiętać, że istnieje możliwość dodatkowego objęcia ochroną samochodu czy motocykla poprzez ubezpieczenia AC czy Assistance. Co warto wiedzieć o dostępnych polisach? Ile kosztują?

 

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC

Każdy posiadacza pojazdu mechanicznego (samochodu, motocykla, ciągnika) zobowiązany jest do tego, aby pojazd posiadał ważną polisę OC. Jest to ubezpieczenie samochodu, które pozwala na ochronę innych użytkowników drogi. Jeśli posiadacza polisy spowoduje kolizję, to właśnie z jego polisy opłacone będą ewentualne szkody materialne czy zdrowotne. Brak polisy sprawia, że sprawca wypadku musi zapłacić za szkody z własnej kieszeni. Brak ubezpieczenia samochodu OC naraża też na wysokie mandaty! Ile kosztuje polisa OC? Jak się okazuje, jej wysokość nie jest stała. Wysokość polisy zależy od miejsca rejestracji samochodu, wieku i pojemności samochodu, wieku kierowcy. Polisa może być niższa dzięki zgromadzonym zniżkom za bezkolizyjną jazdę

 

Ubezpieczenie samochodu w formie nieobowiązkowej

Ubezpieczenie samochodu OC to nie jedyna opcja dla kierowców. Wiele osób decyduje się na ubezpieczenie AC czyli autocasco. Jest to polisa wybierana głównie przez właścicieli samochodów nowych lub kilkuletnich. Atutem w przypadku AC jest możliwość wybrania zakresu ubezpieczenia. Im szerszy zakres, tym wyższa cena polisy. Ubezpieczenie samochodu AC pozwala na likwidowanie szkód powstałych w trakcie jazdy, jak również uszkodzenia, do których doszło podczas postoju, np. na parkingu. Drugim rodzajem nieobowiązkowej polisy jest assistance. Polisa ta pozwala na skorzystanie z szerokiego pakietu pomocy drogowej, np. holowania pojazdu do najbliższego mechanika, ale też wypożyczenie samochodu zastępczego.