Wybór maszyny CNC – rodzaje i zastosowanie

6 views
0

Obrabiarka CNC - APJ Sikora CzęstochowaCNC to skrót oznaczający komputerowe sterowanie urządzenia numerycznego. Obrabiarki CNC służą obróbce różnego rodzaju materiałów, są to np. frezarki, tokarki, wycinarki itd. Sterowana numerycznie może być prawie każda maszyna. Praca wykonywana z zastosowaniem maszyn CNC jest bardzo efektywna, większość wykonują urządzenia, które są bardziej wydajne niż człowiek, którego rola w pracy z maszynami CNC ogranicza się do programowania urządzenia i kontrolowania efektów jego pracy.

W zakupie maszyny CNC pomocne będą informacje dotyczące rodzajów obrabiarek, ich zastosowania i rodzaju obrabianego materiału. Obrabiarki CNC składają się zawsze z co najmniej dwóch osi sterowania. Osie służą określeniu wzajemnego położenia narzędzia i obrabianego przedmiotu, co jest konieczne dla przeprowadzenia obróbki i uzyskania założonych rezultatów. Najprostsze maszyny mają 2 osiowe systemy sterowania, ale są też maszyny o 3, 4 a nawet 5 osiowych systemach, co pozwala na obrabianie w nich materiałów jednocześnie w wielu płaszczyznach. Głównymi zaletami maszyn CNC wyposażonych w kilku-osiowe systemy są: możliwość zaoszczędzenia czasu w trakcie obróbki bardziej złożonych elementów, możliwość używania krótszych i dokładniejszych narzędzi skrawających, uzyskanie lepszego wykończenia powierzchni i dokładniejsza obróbka materiału oraz wyższa jakość. Na rynku maszyn CNC znajdziemy maszyny służące obróbce dowolnych materiałów: metalu, tworzyw sztucznych, piankowych, styropianu, drewna, MDF, sklejki, materiałów twardych, kamieni itp.

W dzisiejszych czasach sterować numerycznie można niemal każdą maszyną, dlatego wybór jest ogromny. Wśród maszyn CNC znajdziemy frezarki, tokarki, wiertarki, przecinarki, wycinarki, urządzenia grawerskie, lasery, wycinarki wodne. Numeryczne sterowanie obrabiarek za sprawą wykorzystywania coraz nowocześniejszych technologii jest w fazie ciągłego, intensywnego rozwoju. Jednym z powszechniej używanych urządzeń CNC są tokarki, a wśród nich automaty tokarskie wzdłużne i krzywkowe. Automaty tokarskie wzdłużne są sterowane numerycznie, znajdują szerokie zastosowanie podczas produkcji na większą, przemysłową skalę, elementów długich i wymagających szczególnej precyzji. Automaty te charakteryzują się budową o równoległym kierunku ruchu noży w stosunku do osi obracania przedmiotu, a obrabiane w nich przedmioty cechują się wysoką jakością wykonania i możliwością tworzenia bardzo skomplikowanych kształtów. Automaty wzdłużne mają zwartą budowę i mogą być wykorzystywane w miejscach o niewielkich powierzchniach, a dzięki komputerowemu sterowaniu nie potrzebują dodatkowej uwagi ze strony operatora. Automaty tokarskie krzywkowe są sterowane mechanicznie, a ich podstawowym elementem układu jest wał sterujący, który wykonuje jeden obrót na cykl. Używane w nich krzywki mają zwykle postać tarczy obracającej się wraz z wałem sterującym o odpowiednio ukształtowanej bieżni, co powoduje przemieszczenie dźwigni sterowanych zespołów roboczych. Automaty krzywkowe są stosowane zwykle do obróbki mniejszych i mniej precyzyjnych elementów, na mniejszą niż przemysłowa skalę.

Jeśli potrzebujemy urządzenia do produkcji na skalę wieloseryjną powinniśmy użyć obrabiarki CNC, która ma dużą powtarzalność i wydajność. Do produkcji mało lub średnio seryjnej lepiej użyć obrabiarki sterowanej mechanicznie, której nie trzeba programować i jest tańsza. W produkcji jednostkowej najlepiej spisują się natomiast obrabiarki ręczne.

Artykuł przygotowany przez firmę APJ Sikora z Częstochowy oferującą usługi tokarskie w zakresie precyzyjnego toczenia CNC detali.