Wybór projektu domu, czym się kierować

views
0

Kiedyś domy budowało się wszystkie takie same. Te czasy dawno już minęły, teraz każdy dom ma inne wymiary, okna, rodzaj dachu czy ilość pięter. We współczesnym świecie najczęściej buduje się domy z poddaszem użytkowym lub parterowe. Wybór konkretnego projektu zależy od osób, które będą go inwestować. W sklepach można spotkać wiele katalogów, w których są przedstawione różne projekty domów. Dokonanie wyboru czasem nie jest proste w tak dużej ilości propozycji domów.

Zanim kupimy projekt

            Przed zdecydowaniem się na konkretny dom, warto sprawdzić czy nadaje się on na naszą działkę. Przede wszystkim trzeba się dowiedzieć czy w ogóle jest ona przeznaczona pod budownictwo, to znaczy musi ona być działką budowlaną. Taka informacja jest udzielana w gminie, pod którą należy nasz grunt. Gdy zostanie to już potwierdzone, następnie trzeba się dowiedzieć jakie są warunki zabudowy. W takich warunkach określone jest przede wszystkim: jaki rodzaj dachu jest dozwolony w naszym rejonie. Rzecz ta jest bardzo istotna, ponieważ jeżeli podobają się nam dachy kopertowe, a gmina pozwala tylko na dwuspadowe to możemy nie dostać pozwolenia na budowę. Dlatego warto sprawdzić takie informacje zanim kupi się projekt domu.

Co jest ważne w projekcie

            W każdym projekcie budowlanym powinny się znaleźć wszystkie, ważne informacje dotyczące danego budynku. Muszą w nim być przede wszystkim: rzuty pomieszczeń, a także określone ich powierzchnie i odległości. Nie może też zabraknąć schematu więźby czy różnych instalacji (wodnej, elektrycznej, gazowej, kanalizacyjnej). Czasem zdarza się, że w takim projekcie są wyszczególnione materiały jakie będą potrzebne i ich ilości. To może znacznie ułatwić ich zakup i określenie przypuszczalnych kosztów. Dobrze się też dowiedzieć w jakiej strefie są wykonywane obliczenia dla danego projektu. Ponieważ często zdarza się, że firma projektująca domy wykorzystuje do tego strefę, w której  akurat ma swoją siedzibę, np. we Wrocławiu. Nieraz taka strefa nie jest zgodna z tą, w której chcemy wybudować dom, np. w Oświęcimiu. Wtedy będziemy mieli dodatkowe koszty, a mianowicie konstruktor będzie musiał wykonać nam nowe wyliczenia, a to kosztuje kilkaset złotych. Warto, więc przed zakupem projektu dowiedzieć się czy zawiera on wszystkie niezbędne informacje.