Wyjątkowe wnętrze Katedry Sé w Lizbonie

6 views
0

Katedra Najświętszej Maryi Panny (Sé de Lisboa) jest katedrą rzymskokatolicką, znajdującą się w stolicy Portugalii – Lizbonie. Jest to największa świątynia w mieście, reprezentująca styl romański. Jej piękno i wielkość przyciągają wielu turystów. Piękno Lizbony – Bardzo wielu polskich turystów wybiera się na wakacje do Portugalii. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków jest stolica tego atrakcyjnego kraju, ponieważ nietrudno można wyszukać tanie loty do Lizbony. Zachwyca ona niespotykanym klimatem, wyjątkową architekturą, tradycyjnymi potrawami oraz ogromną ilością zabytków. Jednym z nich, którego po prostu nie można pominąć, jest przypominająca fortecę Katedra Najświętszej Maryi Panny, zwana w skrócie Katedrą Sé.

Nazwa Katedry Sé – Katedra Sé, znajdująca się na trasie słynnego tramwaju nr 28, jest największą świątynią w Lizbonie. Jej charakterystyczna nazwa jest skrótem od Sedes Episcopalis, co oznacza siedzibę biskupa. Sam kościół można zwiedzać za darmo, natomiast dostęp do skarbca i klasztoru jest już płatny.

Historia budynku – Katedra Najświętszej Maryi Panny została wybudowana w XII wieku, a dokładnie w 1150 roku. Wzniesienie świątyni symbolizuje wyzwolenie się miasta spod władzy Maurów. Budowa tego wyjątkowego budynku zlecona została przez pierwszego króla Portugalii – Alfonsa. Katedrę wybudowano na miejscu byłego mauretańskiego meczetu, co jeszcze bardziej miało podkreślić wyższość chrześcijaństwa nad islamem dla Portugalczyków.

Wygląd i wnętrze Katedry – Katedra Sé reprezentuje styl romański. Z zewnątrz budynku uwagę przykuwa piękny portal z dwiema wieżyczkami oraz ogromnymi rozetowymi oknami. Wnętrze, urządzone w stylu rokoko, skrywa wiele historycznych i religijnych znaczących obiektów sakralnych. Wśród ważniejszych z nich są grobowce znajdujące się za ołtarzem, relikwia św. Wincentego czy chrzcielnica, w której w 1195 roku był ochrzczony św. Antonii. Z rozkazu króla Jana V, w XVIII wieku wnętrze katedry zmieniono i wykończono na styl rokokowy. W kolejnych latach, świątynia była wielokrotnie przebudowywana na różne style, ostatecznie jednak jej pierwotny romański charakter został jej przywrócony.

Legenda o św. Wincentym – Z katedrą Sé związana jest ciekawa historia dotycząca relikwii św. Wincentego, znajdujących się w muzeum przylegającym do świątyni. Legenda głosi, iż po męczeńskiej śmierci świętego, jego ciało  zostało eskortowane w łodzi przez dwa kruki do portugalskiej prowincji Algarve. Następnie owe kruki powróciły do Walencji (miejsca zbrodni) i wyłupiły oczy oprawcom ofiary. Kruki są do dziś symbolem Lizbony.