Zakładanie firmy transportowej

views
0

Założenie własnej firmy w dzisiejszych czasach nie jest niczym trudnym. Można zrobić to praktycznie w jeden lub dwa dni. Inaczej sprawa jednak wygląda w sytuacji, kiedy to chcemy założyć firmę transportową. W Polsce wymagana jest licencja na to, aby móc wykonywać każdą formę odpłatnego transportu, a więc zarówno osób, jak i towarów. Osoba działająca bez odpowiedniej licencji naraża się na karę w wysokości ośmiu tysięcy złotych.

Licencję nie jest łatwo dostać. Można się o nią ubiegać w starostwie powiatowym, odpowiednim dla miejsca zarejestrowania firmy. Trzeba jednak przedłożyć sporo dokumentów. Właściciel firmy musi również przejść egzamin państwowy, po którym zdobywa certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników drogowych. Już samo podejście do egzaminu kosztuje kilkaset złotych.

Dodatkowe, niemałe zresztą koszta, związane będą z przymusowym zabezpieczeniem firmy. Na pierwszy samochód potrzebujemy odłożyć niebagatelną kwotę dziewięciu tysięcy euro. Na każdy następny już pięć tysięcy, również liczone w euro. Widzimy więc, że nie jest to biznes, w którym można startować bez odpowiedniej kwoty pieniężnej do zamrożenia.

Są to tylko koszty, które musimy wyłożyć na samym początku działalności. Dochodzić będą również inne, chociażby związane z zatrudnieniem pracowników. Pamiętać należy, że praca kierowcy rozliczania jest nieco inaczej niż w przypadku normalnych pracowników na umowie. Należy dokładnie wiedzieć jak się do tego zabrać, lub skonsultować się z firmą specjalizującą się w zagadnieniu rozliczania i ewidencji czasu pracy kierowców (np. tacho.net.pl).