Zalecenia żywieniowe – o czym pamiętać?

Zalecenia żywieniowe – o czym pamiętać?

4 views
0

Codzienna dieta powinna być ułożona w taki sposób, by zapewniać odpowiednią dawkę witamin, mikroelementów, składników odżywczych. Oczywiście preferencje związane z żywieniem zależne są też od stanu zdrowia oraz zaleceń lekarskich. Pełne półki sklepowe sprawiają, że mamy praktycznie nieograniczony wybór produktów – czy wybieramy je dobrze?

Czym kierować się podczas tworzenia jadłospisu?

Codzienny jadłospis powinien być dostosowany do wieku, płci, pracy, którą wykonujemy, ale też do stanu naszego zdrowia. Chcąc postawić na jak najlepsze żywienie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka lub też sprawdzić piramidę żywieniową. Podstawą codziennego żywienia powinny być warzywa i owoce w formie nieprzetworzonej – dzięki temu zachowują one błonnik, który pozwala na regulowanie pracy jelit. Warzywa i owoce posiadają również wiele witamin i mikroelementów. Niezwykle ważnym składnikiem codziennej diety są też produkty zbożowe. Kilka razy w tygodniu powinniśmy sięgać po przetwory mleczne. Unikać należy alkoholu, słodzonych napojów oraz przetworzonych słodyczy. Zamiast nich warto samodzielnie upiec ciasto.

Smaczne ciasta i ciasteczka, które przygotować można samodzielnie

Chcąc jak najbardziej ograniczyć spożywanie przetworzonego jedzenia, warto samodzielnie spróbować wypieku ciast i słodkości. Takie słodycze tworzone w domu smakują doskonale, a ich wykonanie nie jest trudne czy czasochłonne. Przepis na wiśniowego murzynka z bitą śmietaną z pewnością zachwyci domowników – taki słodki deser może być podawany zarówno na co dzień, jak i od święta. Prostym sposobem na słodkości na stole są również kruche ciasteczka, które mogą zostać oprószone dodatkowo cukrem lub też być pieczone z… suszonymi kwiatami lawendy. W ten sposób prosty deser nabiera niebanalnej prawy! Przepisy tworzone są w taki sposób, by możliwe było podmienienie klasycznego cukru na zdrowsze odpowiedniki. Najprostszym sposobem na dodanie ciastom słodyczy jest dodanie do nich bananów lub daktyli. Innym rozwiązaniem są syropy (klonowy, z agawy),