Zasady higieny w gabinecie kosmetycznym – co warto wiedzieć?

Zasady higieny w gabinecie kosmetycznym – co warto wiedzieć?

30 views
0

Podstawowa higiena w gabinecie kosmetycznym – zobacz, na co zwrócić uwage. Często odwiedzasz gabinet kosmetyczny w celu wykonania manicure’u, zabiegu oczyszczającego twarz albo makijażu na wielkie wyjście? Sprawdź, czy panują w nim idealna czystość i sterylność – to bardzo ważne dla Twojego zdrowia!

Z tekstu dowiesz się:

  • Dlaczego higiena w gabinecie kosmetycznym jest tak ważna?
  • Jakie są najistotniejsze zasady higieny w gabinecie kosmetycznym?
  • Co powinno wzbudzić Twoją czujność?

Higiena w gabinecie kosmetycznym – dlaczego jest ważna?

Na początek warto sobie uświadomić, że higiena, czystość i sterylność w gabinetach kosmetycznych są uwarunkowane przepisami sanitarno-epidemiologicznymi określonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Jest to konieczne, ponieważ niektóre zabiegi kosmetyczne – takie jak manicure, pedicure czy depilacja – choć co do zasady są nieinwazyjne, to jednak mogą powodować naruszenia ciągłości tkanek i związane z tym krwawienie. W gabinecie kosmetycznym na porządku dziennym jest także kontakt z innymi płynami ustrojowymi oraz skórą – wystarczy chwila nieostrożności, by przenieść w ten sposób zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze czy pasożytnicze.

Świadomość dotycząca zasad higieny w gabinecie kosmetycznym powinna stać więc na wysokim poziomie – wśród zarówno pracowników, jak i klientów. Dla klientów to przede wszystkim kwestia zdrowia, zaś dla kosmetyczek – odpowiedzialności zawodowej, pozytywnego wizerunku ich gabinetu, ale także narażenia na wysokie kary finansowe w przypadku odkrycia np. przez służby sanitarne jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie higieny.

 

 Najważniejsze zasady higieny w gabinecie kosmetycznym

To, czy gabinet kosmetyczny przestrzega podstawowych zasad higieny, da się tak naprawdę zauważyć już na pierwszy rzut oka. Każda klientka powinna posiadać swój indywidualny zestaw do wykonywania manicure’u i pedicure’u (pilniczek, patyczek do odsuwania skórek, separator wkładany między palce), który jest przechowywany w podpisanym i szczelnie zamykanym woreczku. Wszelkie narzędzia wielokrotnego użytku – takie jak cążki, grzebienie, pędzle czy gąbki do nakładania podkładu – muszą być sterylizowane przed każdym użyciem i przechowywane próżniowo. Dobra kosmetyczka otwiera takie opakowanie w obecności klientki. Dzięki temu ma się pewność, że są sterylnie czyste.

Higiena w gabinecie kosmetycznym to także używanie środków ochrony osobistej, głównie jednorazowych. W trakcie każdego zabiegu kosmetyczka powinna mieć na dłoniach jednorazowe rękawiczki, które po zakończeniu pracy zdejmuje i wyrzuca do kosza. Gabinet kosmetyczny musi być wyposażony w jednorazowe czepki foliowe i majtki. Jeśli kosmetyczka używa tradycyjnego ręcznika, za każdym razem powinien on zostać wzięty z półki, a po zakończeniu zabiegu – wrzucony do pojemnika z praniem.

 

Higiena w gabinecie kosmetycznym – co powinno wzbudzić czujność?

Pamiętaj, że sterylność w gabinecie kosmetycznym to kwestia Twojego zdrowia! Od razu po wejściu do gabinetu sprawdź, czy jest w nim czysto – czy podłogi są zamiecione, czy we wnętrzu panuje ogólny porządek oraz czy toaleta jest regularnie sprzątana. Dużo powie Ci także wygląd samej kosmetyczki. Powinna ona mieć upięte włosy oraz krótko przycięte i czyste paznokcie. Najlepiej też, jeśli nosi specjalny uniform przeznaczony do pracy. Ponadto możesz sprawdzić, w jaki sposób przechowywane są kosmetyki oraz czy w gabinecie znajdują się sterylizator, środki do dezynfekcji oraz pudełko z jednorazowymi rękawiczkami.

A jeśli sama prowadzisz gabinet kosmetyczny, pamiętaj o tym, aby zawsze mieć na wyposażeniu tego typu podstawowe akcesoria ochronne. Lepiej mieć je w nadmiarze, niż doprowadzić do sytuacji, w której czegoś zabraknie. Obecność akcesoriów higienicznych buduje bowiem obraz gabinetu jako miejsca przyjaznego i bezpiecznego. W dobrych cenach kupisz je na Allegro.