Zielona grecka wyspa – Zakynthos

views
0

Jak przystało na Grecję, znajdziemy tu sosnowe lasy i gaje oliwne, bugenwille i pachnące kwiaty pomarańczy oraz morze w różnych odcieniach lazuru. Gdzie tylko spojrzeć z okien hoteli rozpościera się widok albo na piękne morze, albo na plantacje oliwek, drzewek cytrusowych i winnice. Oprócz morza na horyzoncie rysuję się masyw górski opadający urokliwymi klifami do wód Morza Jońskiego. Najwyższy szczyt Vrachionas ma zaledwie 758 m n.p.m., ale warto wejść na górę, by móc podziwiać panoramę całej wyspy.

W Zatoce Alikon, nad piaszczystą plażą leżą miasta Alikes i Alikanas. Zakynthos jest idealnym miejscem do pieszych i rowerowych wycieczek. Sprawdza się także wypożyczony samochód, by móc spenetrować dalszą okolicę. Stolica nosi tą samą nazwę co wyspa, miasto w wyniku trzęsienia ziemi w 1953 roku zostało zniszczone, straciło większość swoich zabytkowych budowli. Obecna zabudowa jest charakterystyczna dla Grecji, niskie, białe i pastelowe domy, kafejki i setki sklepów nadają miastu wiele uroku. W centrum znajduje się cerkiew Agios Dionisios, jak mówią sami mieszkańcy przed trzęsieniem ziemi uchronił ją jej patron św. Dionizjos. Atrakcją jest również zielone wzgórze z ruinami potężnej greckiej twierdzy, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę. W Kalithei podziwiać można Zatokę Alikon.

Warto również wynająć samochód i odwiedzić dalsze zakątki wyspy, na przykład Kampi, położone na zachodnim wybrzeżu. Miasteczko zachwyca turystów wspaniałymi klifami. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Grecji jest Zatoka Wraku. Na punkt widokowy zawieszony na krawędzi klifu 200 m n.p.m. przychodzi każdy, kto przybywa na wyspę. Można tu zobaczyć wrak statku „Panagiotis” porzuconego przez przemytników w 1980 r. po tym jak rozbił się o skały. Koniecznie trzeba też odwiedzić słynną miejscowość Laganas, która rozgłos zawdzięcza 9-kilometrowej plaży i żółwiom Karetta, które upodobało sobie ten teren jako miejsce lęgowe.

Biura podróży oferują wczasy na Zakynthos od kwietnia do października. Tygodniowy pobyt z lotem czarterowym oraz ofertą all inclusive kosztuje około 1800 zł od osoby w hotelu trzygwiazdkowym. Na Zakynthos można podróżować autobusem, a także wynajętym samochodem, ceny rozpoczynają się od 40 euro za dzień.

O atrakcjach turystycznych czytaj na: tanie–loty.com.pl i na: biletylotniczeryanair.pl