Zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa

4 views
0

Odcinek szyjny kręgosłupa pełni bardzo ważną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. To właśnie od niego zależna jest prawidłowa praca naszych zmysłów. Niestety z wiekiem cały nasz kręgosłup ulega zwyrodnieniom.

Bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym

Schorzenia dotyczące szyjnego odcinka kręgosłupa mogą być odczuwane, jako niedomaganie oczu, serca, mózgu, a nawet, jako paraliż. Jest to spowodowane faktem, że w odcinku kręgowym znajdują się wszystkie najważniejsze dla naszego organizmu nerwy. Zmianom zwyrodnieniowym najczęściej podlegają kręgi od 3 do 6. Zazwyczaj schorzenie dopada pojedynczych kręgów. W przypadku jednak, gdy zwyrodnienie dotyczy wszystkich kręgów, mamy do czynienia z spondylozą, czyli postępującym zanikiem krążków międzykręgowych. Trzeba zwracać uwagę na tego typu bóle kręgosłupa, leczenie powinno zacząć się jak najszybciej.

Jak chronić szyjny odcinek kręgosłupa?

Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób siedzimy na przykład w pracy. Krzesło powinno posiadać funkcję regulacji wysokości oraz boczne podpórki pod ręce. Nasze całe stopy powinny dotykać podłogi. Zwracajmy uwagę na to, aby nie pochylać się za bardzo do przodu i nie wychylać zanadto głowy do tyłu. Odciążyć mięśnie szyi możemy również poprzez ustawienie monitora dokładnie na wprost naszego wzroku, przez co szyja nie musi wykonywać dodatkowych ruchów.

W podróży również, możemy zadbać o nasz szyjny kręgosłup, poprzez prawidłowe ustawienie zagłówka. Dajmy odpocząć mięśniom kręgosłupa i zastosujmy poduszkę rogalik, która przytrzyma naszą szyję.

Bóle kręgosłupa – leczenie

Jednym z objawów zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa, może być pojawienie się bólu w tylnej części głowy. Ból wzmaga się w momencie pochylania głowy do przodu i odchylania jej do tyłu. Często taki rodzaj dolegliwości mylony jest z migreną, dlatego powinno się dokładnie obserwować swój organizm, żeby podczas wizyty u specjalisty, móc szczegółowo opisać nasze objawy, co pozwoli lekarzowi na wystawienie trafnej diagnozy, a później na wprowadzenie odpowiedniego leczenia.